Buried Solar Road Stud SRBC-330
This buried solar road stud is made with innovative optical and electrical design, offering much higher LED brightness and longer operating time compared to traditional solar stud. It is very easy to install and maintain, with excellent pressure and water resistance, suitable for use on all kinds of roads and highways.
Model: SRBC-330
Solar Panel: Monocrystalline silicon 5.5V 55MA
Battery: Lithium polymer battery 3.7V 450mAh
Mode: Synchronous flashing
Work Hour: Over 72 hours after 8 hours of sunlight exposure
Size:138*54.5mm
Load Capacity:>30 tons
introduction
This environmentally-friendly buried solar road stud is made with innovative optical and electrical design. Equipped with dual-sided 4 high-brightness dome LEDs and 4 patch LEDs, it offers much higher LED brightness, longer operating time and better visibility compared to traditional solar stud.
With synchronized flashing LED work mode, it can provide a strong dynamic warning effect for both drivers and pedestrians. It is suitable for both human eyes and machine vision recognition, making it an intelligent traffic safety device that accommodates both humans and automobiles.
It is very easy to install and maintain. Even during rainy or snowy days, worker can easily unscrew the top off and change the inner working part when necessary while keeping the road undamaged. With amazing pressure and water resistance and such high luminosity, we are confident to say that our solar road stud can be use for all kinds of roads and highways, no matter in the center or on the sides.
specification
| Model: | SRBC-330 |
| Body Material: | Aluminum alloy |
| Solar Panel: | Monocrystalline silicon 5.5V 55MA |
| Battery: | Lithium polymer battery 3.7V 450mAh, cycle charge and discharge over 1800 times |
| Work Hour: | Under standard light intensity, can work continuously for over 72 hours after 8 hours of sunlight exposure |
| LED Color: | Yellow, white light |
| Mode: | Synchronous flashing |
| Activation: | 60-100Lux |
| Reflective Part: | 10 reflective glass balls |
| Visibility: | > 500 meters |
| Load Capacity: | > 30 tons |
| Waterproof Rating: | IP68 |
| Operating Environment: | -20°C to 70°C |
| Weight: | 1100±10g |
| Size: | 138*54.5mm |
| Service Life: | 3 years (under normal usage) |
application
Recommended Installation Location: All kinds of roads and highways.
Installation Method: Firstly, determine the installation location and drill a hole. The aperture should be 4mm larger than the diameter of the road stud, and the depth should be 5mm lower than the buried depth of the road stud. Clean the hole from accumulated dust, then insert and tamp the mixed adhesive into the hole. Apply epoxy resin adhesive to the bottom of the road stud, and firmly press both sides onto the installation location to ensure tight bonding with the road surface. After installing the road stud, remove any excess adhesive around the stud with a spatula and clean the road surface.
Precautions: Avoid adhesive sticking to the transparent shell, which may affect the luminous effect. Do not install road studs on wet, damp, or oily surfaces as they may easily detach. Remove the road cones 4 hours after installation.
inquiry
Please feel free to submit your inquiry information to us. We will contact with you as soon as possible.







