Buried Solar Road Stud SRBA-343
Not only with LED illumination, but also with reflective function, Longlow’s buried road stud is a innovative product like never before. Featuring 6 high-brightness dome LEDs and 4 patch LEDs, along with 8 retro-reflective glass beads, it has much better visibility and longer working hour than other buried road studs. Beside LED, it can also alert oncoming vehicles by reflecting their lights. Suitable for roads of all grades, it offers easy installation, high luminosity, and excellent pressure resistance.
Model: SRBA-343
Solar Panel: Monocrystalline silicon 5.5V 55MA
Battery: Lithium polymer battery 3.7V 450mAh
Mode: Constant on, Flahing, Synchronous flashing ;Reflective
Work Hour: Over 72 hours after 8 hours of sunlight exposure
Size:148*57mm
Load Capacity:>30 tons
introduction
- LED+Reflectivity: With our patented technology, we engineered this buried solar road stud to not only provide LED illumination, but also with a reflective function. Beside LED, it can alert oncoming vehicles by reflecting their lights.
- Enhanced Brightness:Featuring 6 high-brightness dome LEDs and 4 patch LEDs, along with 8 retro-reflective glass beads, it offers much better visibility and longer working hour than traditional buried road studs.
- Extended Work Hour: Its extended work hours allows our solar road stud overcome the technical constraints of traditional solar road studs, making it suitable for use in high latitude areas or regions with limited sunlight, thus expanding its potential applications.
- Active and Passive Warning:Synchronized flashing LEDs and retro-reflectivity functions deliver a powerful warning effect for both drivers and pedestrians, enhancing road safety.
- Intelligent Traffic Safety Solution: Suitable for both human and machine vision recognition, it serves as an intelligent traffic safety solution catering to the needs of both individuals and vehicles.
- Easy Installation and Maintenance: Installation and maintenance are simple, even in adverse weather conditions like rain or snow, workers can easily unscrew the top off and replace internal component without damaging the road surface.
- Suitable for Roads of All Grades:With exceptional pressure and water resistance, it is suitable for installation on all types of roads and highways, ensuring durability and long service life.
specification
| Model: | SRBA-343 |
| Body Material: | Aluminum alloy |
| Solar Panel: | Monocrystalline silicon 5.5V 55MA |
| Battery: | Lithium polymer battery 3.7V 450mAh, cycle charge and discharge over 1800 times |
| Work Hour: | Under standard light intensity, can work continuously for over 72 hours after 8 hours of sunlight exposure |
| LED Color: | Yellow, white, other colors can be customized |
| Mode: | Constant on, Flashing, Synchronous flashing ;Reflective; Photoluminescent |
| Activation: | 60-100Lux |
| Visibility: | > 500 meters |
| Load Capacity: | > 30 tons |
| Waterproof Rating: | IP68 |
| Operating Environment: | -20°C to 70°C |
| Weight: | 1250±10g |
| Size: | 148*57mm |
| Service Life: | 3 years (under normal usage) |
application
Recommended Installation Location: All kinds of roads and highways.
Installation Method: Firstly, determine the installation location and drill a hole. The aperture should be 4mm larger than the diameter of the road stud, and the depth should be 5mm lower than the buried depth of the road stud. Clean the hole from accumulated dust, then insert and tamp the mixed adhesive into the hole. Apply epoxy resin adhesive to the bottom of the road stud, and firmly press both sides onto the installation location to ensure tight bonding with the road surface. After installing the road stud, remove any excess adhesive around the stud with a spatula and clean the road surface.
Precautions: Avoid adhesive sticking to the transparent shell, which may affect the luminous effect. Do not install road studs on wet, damp, or oily surfaces as they may easily detach. Remove the road cones 4 hours after installation.
inquiry
Please feel free to submit your inquiry information to us. We will contact with you as soon as possible.






